Liderul PER, Dănuț Pop: „Este o datorie morală a poporului român să iși amintească zilnic de militarii căzuţi la datorie”

Liderul PER, Dănuț Pop: „Este o datorie morală a poporului român să iși amintească zilnic de militarii căzuţi la datorie”
Președintele PER, Dănuț Pop, a transmis un mesaj cu ocazia zilei Armatei. El spune că sentimentul de patriotism trebuie amplificat și încurajat mai ales în randul tinerei generații.
Președintele PER, Dănuț Pop, a transmis un mesaj cu ocazia zilei Armatei. El spune că sentimentul de patriotism trebuie amplificat și încurajat mai ales în randul tinerei generații.
„Este o datorie morală a poporului român să iși amintească zilnic de militarii căzuţi la datorie și mai ales astăzi, când, în mod oficial, de Ziua Armatei, comemorăm pe cei care, de-a lungul istoriei, au luptat pentru apărarea naţiunii şi a statului român. Sentimentul de patriotism trebuie amplificat și încurajat mai ales în randul tinerei generații. Armata are rol important în structurile fundamentale ale statului modern. Armata română a fost, este și va fi instituţia internă în care românii au cel mai ridicat nivel de încredere, alaturi de Biserică.
Pe langă semnificatiile istorice amintite în fiecare an de oficialități, 15 octombrie este și ziua în care ne mândrim cu militarii noștri care îşi indeplinesc misiunile în ţară sau în cadrul alianţelor internaţionale. Îi prețuim pentru că sunt mereu la datorie pentru noi, pregătiți pentru a-și sacrifica viața, poartă cu cinste și onoare haina militară și drapelul României.
La mulți ani ARMATEI ROMÂNIEI și tuturor militarilor care slujesc armata țării!”, a declarat președintele PER, Dănuț Pop.
Sursa: Realitatea Ecologista
Citește și:
- 19:35 - Ministrul Sănătății, după moartea la școală a adolescentului din Bacău: „Nu apăr pe nimeni. Posibile greșeli, dacă s-a greșit vor fi sancțiuni”
- 18:47 - Scandal uriaș la AJVPS Vâlcea. Acuzații de abuzuri, intimidări, braconaj, sclavagism și afaceri cu hrana animalelor - DOCUMENTE
- 14:55 - Alexandru Rogobete, apel către politicieni: ”Avem nevoie de o ţară cu un Guvern funcţional”
- 08:07 - Bolojan anunță schimbări pentru investițiile din energie: accesul la rețelele electrice, deblocat prin reguli mai dure
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Ecologista și pe Google News














