PER despre ce face Ucraina pe canalul Bâstroe: ”Riscurile pentru ecosistem si pentru fauna Deltei sunt majore și trebuie să ne opunem cu toate forțele”

PER despre ce face Ucraina pe canalul Bâstroe: ”Riscurile pentru ecosistem si pentru fauna Deltei sunt majore și trebuie să ne opunem cu toate forțele”
Proiectul ucrainean de dragare a Canalului Bâstroe încalcă flagrant prevederile a numeroase Convenții internaţionale din domeniul protecţiei mediului, la care atât România, cât și Ucraina sunt semnatare, se arată într-un comunicat PER.
Proiectul ucrainean de dragare a Canalului Bâstroe încalcă flagrant prevederile a numeroase Convenții internaţionale din domeniul protecţiei mediului, la care atât România, cât și Ucraina sunt semnatare, se arată într-un comunicat PER.
„Salutăm, pe această cale, inițiativa autorităților române care au cerut autorităţilor ucrainene să oprească lucrările începute. Nu este normal ca la umbra războiului să acționezi în total dezacord cu acordurile internaționale și să afectezi biodiversitatea Deltei Dunării!
Este o obsesie mai veche a autorităților din Ucraina, aceea de a avea un canal navigabil paralel. Riscurile, însă, pentru ecosistem si pentru fauna Deltei sunt majore și trebuie să ne opunem cu toate forțele continuării acestui proiect periculos și ilegal. Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor și Ministerul de Externe trebuie să continue dialogul cu partea ucraineană dar, în același timp, să continue și în zona protestului la nivelul autorităților europene competente, singurele în măsura să sancționeze aceste abateri de la regulamentele internaționale.
Nu vrem să fim malițioși, dar prea multă pasiune se pune pe dragarea canalului Bâstroe, pe călcarea pe cap a preoților și a călugărilor români, pe distrugerea învățământului în limba maternă, pe recoltarea și vânzarea cerealelor, pe construcții de hidrocentrale etc. când focusul ar trebui sa fie pe încetarea războiului și pe găsirea celor mai bune soluții de negociere pentru a obține pacea care ar salva zeci de mii de vieți ale cetățenilor din Ucraina”, potrivit PER.
Sursa: Realitatea Ecologista
Citește și:
- 11:39 - Șefa ICCJ, Lia Savonea, acuză un atac "toxic" asupra Justiției, cu scopul de a o controla - VIDEO
- 11:31 - Bolojan, Oana Gheorghiu și mai mulți membri ai Guvernului, auditați de procurorii DNA pentru trafic de influență
- 08:31 - Ponta, despre Tomac: N-ar fi trebuit să vină singur; trebuia să vină cu doi-trei miniștri
- 08:23 - Eugen Tomac ar urma să prezinte azi programul de guvernare. Ce șanse sunt pentru formarea cabinetului
Urmărește știrile Realitatea Ecologista și pe Google News














