Tulsi Gabbard pleacă de la șefia Comunității de Informații a Statelor Unite – nou șoc în administrația Trump

Tulsi Gabbard la Casa Albă (Profimedia)
Scris de Daniel Onescu Publicat: 22 mai 2026, 21:32
Tulsi Gabbard, șefa Comunității de Informații a Statelor Unite, a anunțat că se retrage din funcție la finalul lunii iunie. Decizia este motivată de diagnosticul grav al soțului ei. Demisia a fost confirmată oficial printr-o scrisoare transmisă președintelui Donald Trump și publicată de principalele televiziuni și publicații americane. Deși are orientare democrată, Gabbard a fost cooptată de Donald Trump în funcții‑cheie de securitate datorită poziției ferme privind reducerea implicării militare a SUA în străinătate.
Citește și
- 10:29Volodimir Zelenski se va întâlni cu Emmanuel Macron la Summitul G7. Ana-Maria Păcuraru, transmisiune specială pentru REALITATEA PLUS
- 09:01Trump și Macron, discuții cruciale la G7. Ana Maria Păcuraru, singurul jurnalist român invitat de Casa Albă
- 08:56Marea Britanie anunţă un acord energetic cu Ucraina, pentru furnizarea de uraniu îmbogăţit
- 08:51Hamas salută acordul dintre SUA și Iran și cere oprirea războiului din Gaza
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Ecologista și pe Google News






















